نکات مهم در مورد پیانو

 1. روش نرم کردن چکش پیانو
  اگر ساز شما پیانو باشه بدون شک همیشه براتون این سئوال همیشه مطرح بوده که بابا جون چرا صدای پیانو این حرفه ای ها اینقدر قشنگه و صدای پیانوی ما که کم هم پول ندادیم اینقدر با مال اونها فاصله داره. صدای پیانوی Artist ها معمولا" شفاف، تیز یا بقولی Bright هستش در حالی که صدای پیانوی ما معمولا" صاف، گاهی تودماغی یا Mellow هستش. البته راستش رو بخواهید من شخصا" صدای پیانوهای Mellow رو ترجیح میدم ولی خب خیلی ها نه صدای زنگ دار رو ترجیح میدند. به جرات میگم بالای ۸۰ درصد هیچ ربطی به جنس سیم یا اطاق پیانو نداره در صورتی که وقتی از اغلب آدمها میپرسی میگن خب اونها (یعنی Artist ها) همه از Steinway & Sons استفاده میکنند ولی ما داریم از پیانو های ژاپنیٍ، کره ای و یا چینی استفاده میکنیم. مطالبی را که در این قسمت خواهم آورد همگی تجربه شده و مطمئن باشید که اگر علاقه داشته باشید با این روشها میتوانید صدای ساز خودتون رو عوض کنید.
  فرم دادن چکش پیانو به حالت اولیه
  وقتی یک نفر پیانوی شما رو کوک میکنه حالا با گوش یا دستگاه، تنها کاری که میکنه اینه که با کم و زیاد کردن کشش سیم ها مطمئن میشه که نتهای مختلف دارای فرکانس های دقیق و استاندارد خواهند شد، که به این کار Tuning گفته میشه. اما مبحث دیگه ای که کمتر کسی از اون خبر داره بحث Voicing یک پیانو هست. موثر ترین عاملی که صدای پیانو رو درست میکنه چکش هستش. میدونید که سر چکش های پیانو از نمد فشرده ساخته شده و کافی است که نمد یک چکش نرمتز از یکی دیگه باشه اونوقت با کمال تاسف صدای اون دو نت حتی اگر فوق العاده خوب کوک شده باشند از لحاظ کیفیت و رنگ با هم فرق خواهد داشت. اگه با پیانوهای مختلف سرو کار داشته باشید حتما" به این مسئله برخوردید بخصوص در محدوده یک اکتاو زیر دو وسط که معمولا" این مشکل مشاهده میشه.

  کشیندن سنباده روی چکش پیانو
  حالا چگونه این مشکل حل میشه ساده است؛ با دستکاری نمد چکش. اگر بخواهید صدا نرم و Mellow بشه باید نمد رو نرمترش کنید که اینکار بوسیله یک سری سوزن زدن به نمد انجام میشه. البته Voicing کار پیچیده ای هست و اینکه شما کجای نمد سوزن بزنید تا صدا چطوری بشه خودش مسئله ایه که به تجربه زیاد نیاز داره. اگر بخواهید صدا شفاف تر بشه کافیه از یک سری مواد مخصوص یا حتی لاک الکل استفاده کنید و روی چکش بکشید با اینکار نمد چکش سفت تر میشه و صدای خروجی شفاف تر میشه؛ از سنباده هم میشه برای اینکار استفاده کرد. (

  پیانیست های خیلی حرفه ای همیشه قبل از کنسرت بکمک تکنیسین های اینکار ساعت ها ساز رو کلید به کلید کنترل میکنند و صدای هر نت رو تنظیم میکنند و یکی از تفاوت های مهم یک پیانوی خوب و نامرغوب هم در همین هست اینکه چکشها نرمی یا سفتی خودشون رو بر اثر مرور زمان از دست ندهند (که پیانوهای نامرغوب در کمتر از یکی دو سال اینطوری میشوند) و اینکه در کارخانه Voicing خوبی روی اونها انجام شده باشه چرا که اینکار بسیار وقت گیر و پر از دردسر هست. اگه پیانو نامرغوب یا خیلی کار کرده دارید بطوریکه بد صدا شده و روی چکشهاش خیلی جای سیم ها افتاده، میتونید از دوستانی که در کار کوک پیانو هستند و با Voicing آشنا هستند بخواهید که با سنباده زدن و صاف کردن همه چکش ها صدای پیانوی شما رو صاف و یک دست کنند. درضمن هرگز شخصا" اقدام به انجام اینکار نکنید این کار هیچ گونه ربطی به داشتن گوش های دقیق و توانایی نوازندگی بالا نداره و فقط تجربه نیاز داره.
/ 3 نظر / 156 بازدید
انجمن موسیقی ایران

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما و خانواده محترمتان ازشما دعوت میکنیم که مارا در خدمات فرهنگی سایت انجمن موسیقی جمهوری اسلامی ایران یاری نمایید. با تشکر

وارطان ساهاکیان

مطلب جالبی بود. مرسی[گل]

اشکان احمدی

سلام عزیز دل . تو شاهکاری . سری نمی زنی به ما سانی جان ؟